Снимка: Shutterstock
Взаимосвързаните и стабилни електроенергийни мрежи са в основата на вътрешния енергиен пазар на ЕС и са от ключово значение за осъществяването на екологичния преход. За да спомогне за изпълнението на Европейския зелен пакт, Европейската комисия предлага план за действие, за да се гарантира, че електроенергийните мрежи ще функционират по-ефективно и ще бъдат разгърнати допълнително и с по-бързи темпове. Комисията вече е въвела благоприятна правна рамка за разгръщането на електроенергийни мрежи в цяла Европа. При наличието на напълно интегрирани пазари на ЕС, една модернизирана инфраструктурна мрежа ще гарантира, че гражданите и предприятията могат да се възползват от по-евтина и по-чиста енергия.
Очаква се потреблението на електроенергия в ЕС да нарасне с около 60 % до 2030 г. Мрежите ще трябва да бъдат приспособени към една по-цифровизирана, децентрализирана и гъвкава система с милиони покривни слънчеви панели, термопомпи и местни енергийни общности, които споделят своите ресурси, повече енергия, произвеждана от възобновяеми източници в морето, повече електрически превозни средства за зареждане и нарастващи потребности от производство на водород. Необходими са инвестиции в размер на 584 милиарда евро, като се има предвид, че 40 % от разпределителните мрежи са на повече от 40 години, а се очаква трансграничната преносна способност да се удвои до 2030 г.
План за действие за разрешаване на проблема с липсващите връзки за прехода към чиста енергия
С плана за действие се цели да се отговори на основните предизвикателства при разширяването, цифровизацията и по-ефективното използване на електропреносните и електроразпределителните мрежи на ЕС. В него се набелязват конкретни и съобразени с конкретните обстоятелства действия, които да спомогнат за отключването на необходимите инвестиции, така че да се осигури необходимата преносна способност на европейските електроенергийни мрежи. Действията са съсредоточени върху изпълнението и бързото постигане на навременни резултати, за да се реализират целите за 2030 г.:
Източник: ЕК