Нов доклад на SolarPower Europe разкрива, че през 2024 г. sa инсталирани рекордните 597 GW слънчева енергия - с 33% повече в сравнение с 2023 г.
След като в края на 2024 г. светът премина границата от 2 теравата (TW) инсталиран фотоволтаичен капацитет, в годишния доклад се прогнозира, че до края на десетилетието светът може да инсталира по 1 TW слънчева енергия годишно.
Валбурга Хемецбергер, главен изпълнителен директор на SolarPower Europe, заяви: „Слънчевата ера наистина настъпи. Въпреки че разпространението на слънчевата енергия е различно в различните региони по света, общата тема е значението на гъвкавите, електрифицирани енергийни системи, подкрепени от важни технологии като съхранението на енергия в батерии. Лицата, вземащи решения по целия свят, трябва да гарантират, че техните планове за гъвкавост съответстват на слънчевата реалност и я увеличават максимално.“
Макар че слънчевата енергия продължава да се разраства в световен мащаб, нейното разпределение остава силно концентрирано и неравномерно. През 2024 г. само в Китай са инсталирани 329 GW соларни мощности, което представлява 55% от световните инсталации. С корекциите в дизайна на китайския пазар през 2025 г. изглежда вероятно да се стигне до временен спад в глобалните инсталации през 2026 г.
Тази година специален акцент в доклада е Индия, като се отчита третият по големина пазар на слънчева енергия, който през 2024 г. е увеличил инсталациите си повече от два пъти. 145% годишно увеличение на пазара в Индия означава 30,7 GW нови соларни инсталации през 2024 г., което е значителен ръст спрямо 12,5 GW, инсталирани през 2023 г. Цялостната стратегия за слънчевата енергия на страната я позиционира като основна сила в енергийния преход, като през следващите години се предвижда силен растеж. За да постигне амбициозната национална цел на Индия за инсталиране на 500 GW възобновяеми енергийни източници до 2030 г., страната има за цел да добави още 200 GW слънчева енергия през следващите 5 години.
Другите региони допринасят за стабилен, макар и не толкова значителен растеж, като Северна и Южна Америка и Европа нарастват съответно с 40% и 15%. Същевременно растежът в Близкия изток и Африка се забавя през 2024 г., като инсталациите намаляват на годишна база.
Соня Дънлоп, главен изпълнителен директор на Global Solar Council, заяви: „Оттогава сме свидетели на огромен напредък в областта на слънчевата енергия, но този напредък не се наблюдава навсякъде. Постигането на глобалната цел за утрояване на капацитета на възобновяемата енергия до края на десетилетието е възможно със слънчевата енергия, имаме нужда от 1 TW слънчева енергия всяка година до 2030 г. и от напредък в областта на слънчевата енергия във все повече държави. Това означава действия сега, за да се подготвим за бъдещето: по-интелигентни мрежи, по-бързо издаване на разрешителни, по-големи инвестиции в развиващите се пазари и сериозно планиране на работната сила.“
Отчитайки регионалните различия, Global Solar Council придружава анализа с редица препоръки за политики. По-напредналите пазари трябва да се съсредоточат върху повишаване на гъвкавостта на мрежата, адаптиране на политическите рамки към нуждите на променливите възобновяеми енергийни източници, приоритизиране на съхранението в батерии и рационализиране на процесите на издаване на разрешителни и свързване към мрежата. За най-слабо развитите страни ключът се крие в преодоляването на инвестиционните пропуски. Във всички региони развитието на квалифицирана работна сила и определянето на амбициозни цели в областта на слънчевата енергия и съхранението на енергия са основни задачи.
Маркус Елзасер, главен изпълнителен директор на Solar Promotion GmbH, заяви: „Преминаването на границата от 2 теравата е нещо повече от крайъгълен камък - то е доказателство, че слънчевата енергия се е превърнала в крайъгълен камък на световната енергийна система. Но този бърз растеж води и до нови предизвикателства. Сега трябва да гарантираме, че регулирането и инвестициите в гъвкава и цифрова енергийна инфраструктура напредват също толкова бързо. Сътрудничеството и обменът на знания - между индустриите, регионите и секторите - са от съществено значение, както се демонстрира всяка година на The smarter E Europe.“
В перспектива анализът обхваща периода до 2029 г. и включва предварителна прогноза за 2030 г. Към края на 2024 г. фотоволтаичните инсталации съставляват 46% от световния капацитет за възобновяеми енергийни източници с инсталирани 2,2 TW. SolarPower Europe очаква до 2030 г. глобалният инсталиран капацитет на фотоволтаичните инсталации да надхвърли 7 TW. Това ще представлява около 65% от общия капацитет от възобновяеми източници, необходим за постигане на глобалната цел от 11 TW.
С доклада може да се запознаете на следния ЛИНК.
Източник: SolarPower Europe