Стани член

Европейската комисия призова България и още 12 страни от Европейския съюз да представят окончателните си планове за енергетиката и климата

Новина • БФА •
Европейската комисия призова България и още 12 страни от Европейския съюз да представят окончателните си планове за енергетиката и климата


Европейската комисия реши да започне производство за установяване на нарушение, като изпрати официални уведомителни писма до България, Белгия, Чехия, Естония, Гърция, Хърватия, Кипър, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Словения и Словакия спешно да представят окончателните национални планове в областта на енергетиката и климата, поради това, че не са представили своите окончателни актуализирани национални планове в областта на енергетиката и климата (НПЕК) в съответствие с Регламента относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата.

Окончателните актуализирани НПЕК са инструменти, които са от решаващо значение, за да се гарантира, че държавите членки разполагат с конкретна пътна карта за постигането на договорените цели на ЕС относно намаляването на емисиите на парникови газове, енергията от възобновяеми източници и енергийната ефективност, наред с други. Те също така са от решаващо значение, за да може Европейската комисия да прецени положението в държавите членки като цяло по отношение на амбицията за постигането на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката до 2030 г.

Съгласно член 14, параграф 2 от Регламента относно управлението всички държави членки трябваше да представят окончателните си актуализирани НПЕК до 30 юни 2024 г. До момента Комисията е получила 14 окончателни плана. След обширен обмен, последвал представянето на проектите на плановете и приемането на препоръки на Комисията до държавите членки, горепосочените 13 държави членки все още не са представили окончателните си актуализирани НПЕК.

Комисията счита, че те са в нарушение на задължението си съгласно Регламента относно управлението и поради това им изпраща официални уведомителни писма. Белгия, България, Чехия, Естония, Гърция, Хърватия, Кипър, Малта, Австрия, Полша, Португалия, Словения и Словакия понастоящем разполагат със срок от два месеца, за да отговорят на Комисията. При липса на задоволителен отговор Комисията може да реши да издаде мотивирано становище.

 

Източник: Европейска комисия