Снимка: Adobe Stock
На Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 28.03.2024 г. за присъединяване на обекти към електрическите мрежи.
С проекта на Наредба се въвежда изискване за предоставяне на гаранция в процедурата по присъединяване на обекти за съхранение на електрическа енергия и на обекти за потребление/производство, към които се изграждат/поставят несамостоятелни съоръжения/инсталации за съхранение на електрическа енергия, което има за цел да предотврати изчерпването на капацитета за присъединяване към електрическите мрежи от лица без реален инвеститорски интерес.
На следващо място са предложени изменения, с които допълнително се облекчава процедурата по проучване на условията и начина на присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), с оглед на спецификите при изграждането на този вид обекти. С допълненията в чл. 10, чл. 52, чл. 105, чл. 106 и чл. 107 се уреждат по ясен и безпротиворечив начин отношенията между лицата, подали искане за проучване и/или за присъединяване на обекти, и мрежовите оператори, както и между самите оператори на електрически мрежи, се посочва в текста.
Изискването за предоставяне на гаранция в процедурите по присъединяване на обекти за съхранение на електрическа енергия ще доведе до по-благоприятна и предвидима среда и условия за реализирането на инвестиции в съоръжения за съхранение на електрическа енергия, с което се защитават правата и интересите на добросъвестните инвеститори. Премахването на предпоставките за спекулативно ангажиране на мрежови капацитет ще минимизира риска от злоупотреби, като по този начин ще допринесе за по-ускореното присъединяване на обектите за съхранение на електрическа енергия към електрическите мрежи, посочват от КЕВР в доклада към проекта на Наредба № 6.
С проекта на НИД на Наредба № 6 се създават допълнителни облекчения в процедурата за присъединяване на обекти за производство на електрическа енергия от ВИ, като на заявителите се дава възможност да преценят дали да продължат с проекта си на един по-ранен етап от развитието му, с което се спестяват значителни разходи. Отделно, с предложените промени ще се даде по-дълъг срок на инвеститорите да приключат процедурите по ОВОС и възможност да преценят към кой момент да сключат договорите за учредяване на право на строеж по начин, по който да имат достатъчно време, с оглед законовото ограничение на чл. 67 от Закона за собствеността, да планират и осъществят строителството на централата в рамките на този срок. Предложените изменения ще повишат инвеститорския интерес и ще спомогнат за реализирането на националните цели за дела на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на страната, се посочва още в доклада на КЕВР.